پی اچ دی پروپوزال
مشاوره پروپوزال و پایان نامه دکتری مدیریت

تفاوت پروپوزال و پایان نامه

تفاوت پروپوزال و پایان نامه

تفاوت پروپوزال و پایان نامه Proposal and thesis differentiation

بله مقایسه پروپوزال و پایان نامه و توضیح تفاوتی که در نوشتن پروپوزال و فصول پایان نامه وجود داره برای خیلی از دوستان روشنه اما برای ترم اولی ها نه. اهمیت پژوهش در پروپوزال معنی پیدا میکنه. در پی اچ دی پروپوزال آموزش های پروپوزال نویسی زیادی قرار دادیم اما در تفاوت خود پروپوزال و پایان نامه باید گفت که پروپوزال Proposal کلمه ای انگلیسی است که معنی دقیقش طرح پیشنهادی است و از ریشه لاتین Propose آمده است که پیشنهاد دادن معنی میده. توی طرح های علمی هر نوع نوشته ای که بخواد به دانشگاه یا یه ژورنال علمی ارائه و پیشنهاد بشه رو میتونیم پروپوزال تلقی کنیم.

حتی در تصدی مشاغل شرکتی و بازاریابی و فروش و طرح های تجاری و بازرگانی و کاری هم ما عبارت پروپوزال رو به کار میبریم؛ که در اون فرد تمامی پیشنهادات شغلی و طرح های اجرایی شو آماده میکنه و در یک ساختار و فرمت پیشنهادی به شرکت و محل کار پیشنهاد میده تا تصدی اون را بپذیرن و استخدامش کنن و برای اینکه یک پروپوزال کاری خوب بنویسیم هم باید به ایده هایی که از سوابق شغلی ما حاصل شده تاکید کنیم و طرح های نوآورانه مونو مطرح کنیم.

نوشتن Research proposal

اما در پی اچ دی پروپوزال ما بر پروپوزال های دانشگاهی یا به انگلیسی نوشتن Research proposal تاکید داریم که تفاوت زیادی با طرح های پیشنهادی تجاری و شرکتی داره.

خیلی از افراد تازه کار تفاوتی بین پروپوزال و طرح کاری و دانشگاهی قائل نیستن؛ دوستان عزیز من، پروپوزال دانشگاهی بر ایده ها و تئوری های نظری صرفا تاکید داره با اجرا غریبه نیست اما رو تجربه های خالص بازار تمرکز نمیکنه؛ گرچه این تفاوت و مقایسه خیلی ظریف هست اما توجه به اون درک بهتری در نوشتن ریسرچ پروپوزال فراهم میکنه.

در واقع، ما تو نوشتن ریسرچ پروپوزال Research proposal به دیدگاه صاحبنظران دانشگاهی توجه داریم یا لااقل کارشناسانی که ایده هایی اجرایی شون متکی بر یک نظریه علمی مشخص باشد.

مثلا گرچه مقوله بازاریابی شبکه ای ـ با بازاریابی هرمی تفاوت دارد ـ در بازار و صنعت هم رایج است؛ اما بررسی و پژوهش در زمینه آن وقتی قابل کار در فیلد دانشگاهی است که با نظریه ها و تحقیقات علمی آکادمیک و تئوریک همخوان و همسو باشد و صرفا زائیده تجربه نباشد و در متن تحقیقاتش حتما به منابع علمی اشاره شده باشد.

مقایسه پروپوزال نویسی و پایان نامه نویسی

اما در مقایسه پروپوزال نویسی و پایان نامه نویسی باید گفت که نوشتن پروپوزال شبیه نوشتن یا ترسیم یک نقشه و پلان است که بزودی بر اساس آن یک سازه و ساختمان بنا شود. طرح و پلان ما همان پروپوزال است و بنایی که گام به گام ساخته و مدیریت میشود همان پایان نامه ما است. پروپوزال شامل بخش هایی است که معادل آن عینا در فصل های پایان نامه بسط پیدا میکنه؛ بیان مسئله و ضرورت و اهمیت تحقیق را در پروپوزال داریم که عینا در فصل اول و دوم پایان نامه گسترش پیدا میکنه، روش تحقیق را در پروپوزال می آوریم که معادل آن در فصل سوم پایان نامه است، تجزیه و تحلیل و روش آن را در پروپوزال بیان میکنیم که بسط آن در فصل چهارم پایان نامه تحت عنوان تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه ذکر میشود، و نهایتا فصل پنجم پایان نامه که به نتیجه گیری از کل پایان نامه می پردازد و پیشنهادات و جمع بندی را بیان میکند. گرچه بعضی دیدگاه ها بیان میکند که فصل اول پایان نامه همان پروپوزال است اما در عمل تفاوت هایی در فصل اول پایان نامه هست. برای داشتن دید وسیعتر برای شما دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد باید ذکر کرد که اگر با کلماتی مانند Dissertation، Thesis, Essay و مانند آن مواجه شدید که معادل لاتین پایان نامه هستند، مقصودی جز انجام پایان نامه از آن بر نمی آید.

مقالات آموزشی مرتبط