فصل دوم پایان نامه را چگونه بنویسیم

یکی از سوالاتی که غالبا در کلاس های درس روش تحقیق با آن مواجه میشویم این است که « فصل دوم پایان نامه را چگونه بنویسیم؟

یکی از سوالاتی که غالبا در کلاس های درس روش تحقیق با آن مواجه میشویم این است که « فصل دوم پایان نامه را چگونه بنویسیم؟ » قاعدتا همه ما میدانیم که در مقطع کارشناسی ارشد، مقصود از نوشتن فصل دوم پایان نامه، بیشتر گردآوری است، گرچه فصل دوم تنها به گردآوری ادبیات، پیشینه و سوابق داخلی و خارجی تحقیق منحصر نمیشود، اما تنها وقتی میتوانیم یک محتوای خوب و قوی برای فصل دوم یا فصل ادبیات پژوهشی پایان نامه بنویسیم که منابع معتبر و قوی ای در دست داشته باشیم. یکی از بهترین نمونه ها برای نوشتن فصل ۲ در پایان نامه، نمونه پایان نامه های تکمیل شده و دفاع شده محسوب میشوند. نمونه پایان نامه های تکمیل شده که نمره پایانی خوبی گرفته اند همیشه یه سرمشق خوب برای نگارش فصل دو به حساب می آیند.

مثلا با مرور یک نمونه فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی با زمینه موضوعی گروه درمانی و یا نظریه های شخصیت، میتوانیم به یک قالب ذهنی کلی و بنیادی دست پیدا کنیم؛ البته هدف اقتباس و اینرسی فکری نیست؛ هدف یافتن تمرکز اولیه برای مقدمه و شروع به کار است. همچنین در مثالی دیگر، وقتی میخواهیم فصل ۲ام پایان نامه کارشناسی ارشد رشته معماری را بنویسیم صرفا نمیتوانیم از گردآوری مجموعه نظریه های مربوط به رشته معماری به جایگاه خوبی در نگارش فصل دوم دست بیابیم. جدا از نکاتی که در ادامه به آن میپردازیم، نوشتن فصل دو در یک پایان نامه و رساله، چه کارشناسی ارشد و چه دکتری، با منابع تکمیل شده ای مانند پایان نامه های تمام متن معنی اثربخش تری پیدا میکند.

و اما برای نوشتن فصل دوم پایان نامه از چه الگوهایی پیروی کنیم؟

در پاسخ به نیاز شما برای داشتن چند نمونه فصل دوم پایان نامه در بخش پیشنهاد طلایی میتوانید نمونه فصل دوم مطابق با عنوان تحقیق خود درخواست نمایید.

ـ مقدمه مقالات بخصوص بخش ادبیات تحقیق در مقالات علمی پژوهشی، نمونه خوبی برای نوشتن مقدمه تحقیق در فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد و نیز رساله دکتری محسوب میشود.

ـ هر رشته دانشگاهی اتمسفر خاص خود را دارد. مثلا ما در دو رشته حقوق و نیز مدیریت، گرایش های تجارت الکترونیک داریم، اما هر رشته دیدگاه متفاوتی نسبت به تجارت الکترونیک دارد؛ اشتباه نکنیم.

ـ نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه به روش و سبک نگارش شما نیز بستگی دارد؛ سعی کنید یکپارچگی متن، تیترها، روش منبع نویسی یا ارجاع دهی مطالب (مثلا APA یا Harvard)، سطح کاربرد کلمات و مثال ها و نمودار ها و جداول و تیتر مدل ها و جداول را رعایت کنید. مثلا اشتباه است که بخواهید عنوان یا تیتر شکل ها و نمودارها را یکبار در زیر شکل یا نمودار و یک بار در بالای شکل یا نمودار قرار دهید…

ـ منابعی چون مقالات علمی، پایان نامه، پروپوزال، ایبوک، نمونه محتوای فصل دوم، سمینار، پروژه های دانشگاهی مرتبط، گزارش ها و دیگر داده هایی که به عنوان منبع پایان نامه بکار میبرید، باید جدید باشد. جدید بودن تاریخ انتشار منابع پایان نامه، نه تنها اعتباری برای پایان نامه و رساله محسوب میشود، بلکه صحیح بودن ساختار مطالب و اثرگذاری کلی نوشته های پژوهشی را بیشتر میکند. ایده های نو در نوشته های نو دیده میشوند.

نظر شما مهمه
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]