پی اچ دی پروپوزال
اپلای دکتری

نمونه پروپوزال نویسی کارشناسی ارشد

نمونه پروپوزال نویسی کارشناسی ارشد

راهنمای پروپوزال نویسی

از سری آموزش های راهنمای پروپوزال نویسی در این بخش از آموزش قصد داریم چند نمونه پروپوزال آماده کارشناسی ارشد را با هم بررسی کنیم. همچنین در پایان میتوانید به رایگان فرم تکمیل شده پروپوزال نویسی را دانلود کنید. بطوریکه نحوه نوشتن پروپوزال را با دیدن نمونه پروپوزال کامل شده بیاموزید. اصولا نحوه نگارش پروپوزال کارشناسی ارشد جدا از اینکه فرمت و شیوه نگارش پیشنهادی خود دانشگاه چه باشد، دارای اسلوب و شیوه واحدی است و مراحل انجام آن در اکثر دانشگاه های کشور یکسان است ( به جز برخی تفاوت های کوچک در فرم پروپوزال دانشگاه های مختلف ). در واقع برداشت ما این است که نمونه ای از پروپوزال تکمیل شده بهتر میتواند شما را الگو گرفتن و آماده شدن برای نگارش پروپوزال پایانی یاری کند.

پروپوزال چه چیزی نیست

شاید بهتر باشد بدانیم که پروپوزال چه چیزی نیست؟ چون خیلی از دوستان فرم پروپوزال را طوری پر میکنند که به واقع آن چیزی نیست که بشود گفت پروپوزال یا همان طرح پیشنهادی. چرا که هداف ما در نوشتن پروپوزال و پروپوزال نویسی در واقع همان معادل فارسی آن است که بگوییم طرح پیشنهادی. ما در پروپوزال دنبال یک پیشنهاد هستیم. میخواهیم خودمان را با یک پیشنهاد خاص مطرح کنیم. حال فرقی نمیکند که ما کارشناسی ارشد روانشناسی هستیم، ارشد حقوق جزا یا خصوصی هستیم، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی هستیم یا ترم آخر عمران یا معماری هستیم؛ این مهم نیست، آنچه مهم است این هست که بدانیم پروپوزالی ارزش نوشتن و نگارش دارد که حرفی و مسئله ای و طرحی برای ارائه داشته باشد. نمیشود تنها با ارائه انشاوار مطالب انتظار داشت که یک به اصطلاح پروپوزال تصویب و تایید شود. لذا بدانیم که پروپوزال چه چیزی نیست.

بیان مسئله توضیح نیست

در تبیین اجزای یک نمونه پروپوزال باید بگوئیم که هدف از بیان مسئله در پروپوزال صرفا بیان توضیحات و پر کردن صفحات در حد یک یا دو نمونه صفحه نیست؛ بلکه ما ابتدا باید یک مشکل و معضل را مطرح کنیم. ابعاد آن را که مشکل ایجاد کرده بشکافیم، آن مواردی که مبهم و مجهول هست را بیان کنیم. نادانسته ها را هم طرح کنیم و از سویی دانسته هایی که این نادانسته ها را تایید و تحکیم میکند برشماریم. در این اثنا باید منبع مطالب و نظرات خود را هم درج کنیم. چه بسا اگر خودمان نظری داریم، در پی نوشته، مقاله، پایان نامه یا هر مطلب علمی دیگر معادل با ذهنیت خودمان باشیم و گفته خودمان را به آن مسلح کنیم و مُهر تایید نویسنده دیگر را هم پای نوشتار همسان و همخوان شده مان بزنیم. سپس از جمیع این ابهامات بیاییم و بگوئیم ما چه میخواهیم. چه طرحی برای حل مسئله داریم. در کجا این کار خود را قصد داریم پیاده سازی کنیم؛ یعنی قلمرو مکانی تحقیق ما یا مطالعه موردی تحقیق ما چی هست. جدا از اینکه قلمرو زمانی و موضوعی هم باید در نوع روش کار و در بخش روش تحقیق پروپوزال، به تفصیل بیان بشود.

پیشینه و ادبیات تحقیق صرفا آوردن نمونه ها نیست

اما در نوشتن پیشینه و ادبیات تحقیق هدف ما نباید این باشد که صرفا به برشمردن تحقیقات دیگران بپردازیم. دوستی دیدم که آمده بود و چند ارجاع دهی APA را صرفا در بخش پیشینه قطار کرده بود. این به درد نمیخورد. ما ابتدا نام محقق یا محققین را مینویسیم، تاریخ نگارش اثر، مقاله، پایان نامه یا گزارش را درج میکنیم، سپس عنوان مقاله را مینویسیم، پس از آن محل انتشار مقاله یا کتاب یا … را ذکر میکنیم و سپس مینویسیم که این نویسنده یا نویسنده ها چه چیزی را بیان کرده اند و به چه نتایجی رسیده اند. برخی هم عینا ابسترکت یا خلاصه مقاله ها را کپی میکنند در این بخش که این همه دور از فکر و ناصواب است. چرا که فقط باید نتیجه گیری تحقیقات ذکر شود.

البته پروپوزال چیزهای دیگری هم نیست اما این نوشته به درازا کشید و حوصله محدود است؛ بنابراین در سری آموزش های دیگر از همین مقالات همراه ما باشید. و به قول بچه ها پی اچ دی پروپوزالی شوید. لینک تمام آموزش ها 

البته حالا در اینجا فایل چند نمونه پروپوزال آماده و تکمیل شده را مرور کنید و با مراحل انجام پروپوزال بیشتر آشنا بشوید. نمونه پروپوزال های پر شده صرفا برای یادگیری هستند. در موارد زیر شاهد چند نمونه پروپوزال پر شده کارشناسی ارشد مدیریت هستید:

پروپوزال کارشناسی ارشد مدیریت توسعه پایدار، انرژی و بهینه سازی مصرف و رفتار مصرف کننده

نمونه پروپوزال نویسی کارشناسی ارشد
5 (100%) 1 vote

پیشنهاد پی اچ دی پروپوزال برای شما: