پی اچ دی پروپوزال
مشاوره پروپوزال و پایان نامه دکتری مدیریت

نکات پروپوزال نویسی برای پروژه تحقیق

پروپوزال نویسی تحقیق

پروپوزال نویسی بخش حساسی در درس روش تحقیق مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری محسوب میشود. نوشتن پروپوزال برای پروژه درس روش تحقیق گرچه با تکمیل پروپوزال پایان نامه متفاوت است، اما از الگو و چارچوب نظری یکسانی تبعیت میکند. پروپوزال نویسی برای پروژه دانشگاهی که گاهی بصورت سمینار و در قالب پاورپوینت نیز انجام و ارائه میشود، اصولی دارد که رعایت آن به هرچه بهتر شدن پروپوزال پایانی کمک میکند. با وجودیکه یک نمونه پروپوزال نویسی کارشناسی ارشد یا دکتری برای نوشتن طرح پیشنهادی پروپوزال مفید و اثربخش است، اما آگاهی از روش و نکات پروپوزال نویسی نیز از ضرورت و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پروپوزال نویسی چیست؟

قبل از هرچیزی باید بدانیم پروپوزال یا پروپوزال نویسی چیست؛ پروپوزال Proposal به معنی طرح پیشنهادی است؛ که در آن شما مسئله، فرض های حل مسئله، اهداف شما از حل مسئله، سازمان هایی که از این فرآیند منتفع میشوند و همچنین سوابق و پیشینه مرتبط با مسئله را مطرح میکنید. بدیهی است که روش تحقیق و حل مسئله نیز باید روشن باشد و ابزار دستیابی به داده ها به روشنی توضیح داده شود. حال ممکن است با پروپوزال شما موافقت شود، تایید و تصویب شود و یا اینکه اصلا پذیرفته نشود. بخاطر همین باید قبل از شروع مقدمات پروپوزال، موضوع و عنوان و ماهیت آن را با دانشگاه و اساتید مطرح کنید… این پروپوزال با پروپوزال کاری و سازمانی یا پروپوزال نویسی تجاری که با اهداف عملیاتی تری نوشته میشوند متفاوت است؛ بطوری که در پروپوزال کاری و تجاری ،کمتر به تئوری و نظریات و منبع نویسی و … توجه میشود.

نکات پروپوزال نویسی برای پروژه تحقیق

حال میپردازیم به موضوع اصلی این بخش که همانا نکات کلیدی پروپوزال نویسی است. در این بخش میخواهیم نکات پروپوزال نویسی برای پروژه تحقیق را آموزش دهیم:

۱٫ موضوعی برای پروپوزال انتخاب کنید که خودتان در آن زمینه سررشته دارید و با شغل و تجارب شغلی و کاری شما مرتبط است.

۲٫ موضوع خوب به تنهایی کافی نیست؛ پروپوزال پایان نامه شما باید منابع کافی داخلی و خارجی داشته باشد. بدون منابع نمیشود کاری پیش برد.

۳٫ ابتدا مسئله را در ذهنتان حلاجی کنید و منابع مرتبط را بخوانید؛ پس از درک مسئله، موضوع و عنوان مناسبی برای آن طرح کنید.

۴٫ تمام جوانب مبهم، مجهول و مسئله ساز را در بیان مسئله مطرح کنید و چگونگی و نحوه حل مسئله را توضیح دهید.

۵٫ آیا انجام تحقیق شما ضرورتی دارد؟ ضرورت ها را خیلی روشن و با دلایل واضح مطرح کنید.

۶٫ فرضیه های خود برای حل مشکل و مسئله تحقیق را واضح و کوتاه بصورت خبری مطرح کنید.

۷٫ تا میتوانید منابع و سوابق مشابه و مرتبط داخلی و خارجی بیابید.

۸٫ سوابق داخلی و خارجی تحقیق را در بخش پیشینه کوتاه توضیح دهید و یافته ها را در یک جدول نهایی آماده کنید.

۹٫ منبع نویسی سوابق تحقیق را نیز فراموش نکنید.

۱۰٫ در تحقیق مشابهی که گردآوری کرده اید توجه کنید بیشتر از چه روش هایی برای بدست آوردن داده ها استفاده شده

۱۱٫ روش تحقیق پروپوزال را در یک پاراگراف توضیح دهید اما همان یک پاراگراف باید زاییده مطالعه روش تحقیق چند نمونه مقاله، پروپوزال یا پایان نامه دیگر باشد.

۱۲٫ روابط تمام متغیرهای خود را در قالب یک مدل مفهومی ساده با اشکال و ترسیم ها نشان دهید. مدل مفهومی که خوب طراحی شده باشد نگرش مثبتی نسبت پروپوزال شما فرآهم می آورد.

۱۳٫ به این فکر کنید که شما باید برای این پروپوزال، فصل اول، دوم، سوم، چهارم و پنج را هم انجام دهید. مهمتر اینکه در فصل دوم پایان نامه شما باید محتوای کامل و مبسوطی درباره چارچوب نظری، پیشینه و سوابق و شکاف تحقیقاتی تحقیق فرآهم کنید. لذا موضوعی انتخاب کنید که علاقه مند هستید و منابع آن کافی است. در این راه، از نمونه پروپوزال های مشابه غافل نشوید.

پیشنهاد پی اچ دی پروپوزال برای شما: