پروپوزال اپلای دکتری را چگونه بنویسیم

اصول نگارش و انجام پروپوزال دکتری مدیریت برای پذیرش دانشگاه های خارجی؛ پیشنهادهای پی اچ دی پروپوزال

برای نوشتن Research proposal اپلای دکتری دانشگاه خارج .. یافتن منابعی مثل پایان نامه های خارجی کشور مقصد .. تهیه و نگارش و انجام پروپوزال دکتری مدیریت برای پذیرش دانشگاه خارجی؛ پیشنهادهای پی اچ دی پروپوزال؛ پروپوزال اپلای دکتری

پروپوزال دکتری مدیریت

خب ما در مقطع دکتری مدیریت گرایش های زیادی داریم که ممکنه در دانشگاه های خارجی گرایش هایی فراتر از اینها هم تشکیل شده باشه، در ایران و دانشگاه های داخلی دکتری مدیریت دارای گرایش هایی نظیر دکتری مدیریت بازرگانی بازاریابی، مدیریت دولتی منابع انسانی، تصمیم گیری و خط مشی گذاری عمومی، رفتار سازمانی، مدیریت تطبیقی و توسعه، دکتری مدیریت صنعتی – گرایشهای مدیریت تولید و عملیات، مدیریت سیستم ها، تحقیق در عملیات، مدیریت تولید و عملیات، مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت تکنولوژی، مالی، کارآفرینی، دکتری مدیریت آموزشی، مدیریت رسانه ای، مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی، مدیریت ورزشی، مدیریت محیط زیست – مدیریت محیط زیست، مدیریت گردشگری و توریسم، دکتری مدیریت استراتژیک و مانند آن داریم که تهیه پروپوزال برای پذیرش دکتری مدیریت در همین گرایش ها در دانشگاه های خارجی، که البته ممکن است نامی معادل آن داشته باشند، دارای اصولی است که تبعیت از آن دارای اهمیت فراوان است.

پروپوزال اپلای به زبان انگلیسی

ببینید اینکه بیاییم پروپوزال اپلای را به زبان فارسی بنویسیم و بعد از فارسی به انگلیسی، آلمانی یا زبان فرانسه ترجمه کنیم اساسا اشتباهه و ما را در دام اشتباه های زیادی میندازه که در آن امکان ریسک های گرامری، کاربردی، اصطلاحی و آکادمیک وجود دارد.

برای نوشتن Research proposal اپلای دکتری دانشگاه خارج به نظر پی اچ دی پروپوزال، گردآوری منابع ارزشی از جمله ایبوک ها، رساله های خارجی که در دانشگاه مقصد دفاع شده و نمره خوبی به دست آورده، مقالات ISI که در ژورنال های خارجی کشور مقصد به چاپ رسیده، همه و همه از مبانی نگارش یک پروپوزال آکادمیک هستند که دیدگاه اولیه خوبی ایجاد میکنه که باید نگارنده پس از بررسی و مطالعه کلی، درک نهایی خود را با ذکر منبع اورجینال ذکر کنه؛ چون میدونیم برای نوشتن ریسرچ پروپوزال پذیرش، ما میزانی کمتر از ۶ صفحه قلمرو نگارش داریم.

نوشتن پروپوزال دکتری برای پذیرش

میدونیم نوشتن پروپوزال دوره دکتری یا دوره DBA اون هم برای پذیرش کاری هست که جز با تحقیق و بررسی های دقیق و حسابرسی شده امکانپذیر نیست. خب خیلی از ما به دلایل مختلف پس از نگارش و طی مراحل دفاع از پروپوزال و پایان نامه کارشناسی ارشد تصمیم به ادامه تحصیل در یک دانشگاه خارجی میگیریم. نحوه گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارجی و تایید درخواست پذیرش دکترا مثل دانشگاههای کانادا، امریکا، ایتالیا، انگلستان، آلمان، مالزی و هندوستان به شرایط و معیارهایی بستگی دارد که هر یک از این دانشگاه ها برای اپلای، فاند و بورسیه تحصیلی در نظر گرفته باشند.

نقش پروپوزال در پذیرش تحصیلی و اپلای

اما سوال اینه که چگونه میشه پروپوزال دکتری رو طوری بنویسیم که بتونیم پذیرش، بورسیه یا فاند رو از دانشگاه مورد نظر بگیریم. گرچه پروپوزال بتنهایی تو گرفتن اپلای نقش قطعی نداره و رزومه، مقالات، تحقیق و پژوهش هایی که متقاضی اپلیکیشن در دوره کارشناسی ارشد و کارشناسی داشته هم موثر هست و مدرک زبان آیلتس و نمره تافل هم تاثیر داره اما پروپوزال هم نقش تعیین کننده خودشو داره. چه بسا برای اپلای دانشگاهی ممکنه پروپوزال اصلا اهمیت نداشته باشه و رزومه و سوابق پژوهشی و تحقیقات مهم باشه اما آماده کردن یک پروپوزال تک و نمونه میتونه برگ رو عوض کنه.

چگونه پروپوزال دکتری بنویسیم

حالا ما میخوایم ریسرچ پروپوزال Research proposal رو بنویسیم و قصد و انگیزه کافی برای صرف هزینه در راه رو داریم اما چگونه و چطور این مسیر رو شروع و سپری کنیم. به نظر من طی تجاربی که در طول مشاوره نگارش پروپوزال برای اخذ پذیرش دانشگاه مختلف جهان ApplyAbroad داشته ام باید نکات اساسی و استراتژی های زیر رو رعایت کرد:

انتخاب موضوع برای پروپوزال پذیرش

الف) زرنگ باشید. موضوع پروپوزال دکتری رو به تناسب نیازها و اقتضای شرایط کشور دانشگاه مقصد انتخاب کنید.

ب) عنوان پروپوزال شما باید در راستای طراحی مدل و رسیدن به یک مدل خروجی و در سطح کلان باشه.

ج) اشتباه نکنید! هرگز شرکتها، سازمان ها و کارشناسان کشور خودتونو به عنوان مطالعه موردی پروپوزال انتخاب نکنید.

د) موضوع رو خیلی ایده آل انتخاب نکنید به عملی بودنش فکر کنید.

ذ) توجه کنید که منابع و رفرنس کافی برای موضوعی که انتخاب میکنید وجود داشته باشه

در نهایت اینکه همیشه کار درستی که آدمیزاد انجام میده نتیجه درست نمیده.  ما میام یه شرکت IKEA لوازم خانگی رو به عنوان کیس استادی پروژه پروپوزال اپلای مون انتخاب میکنیم و بحث استراتژی های بازاریابی رو به عنوان یکی از متغیرهای اصلی پایان نامه انتخاب میکنیم. سراغ منابع میریم، گرته برداری و ریفرنس دهی میکنیم و زبان نوشتاری خودمونو مطرح میکنیم. اما اگر به نتایجی که با جستجوی IKEA در گوگل بدست میاد توجه کنیم میبینیم که ۴۲۹ میلیون نتیجه دیده میشه و حالا وقتی IKEA MARKETING رو سرچ میکنیم با این نتیجه روبرو میشیم:  ۵۶,۸۰۰,۰۰۰ results؛ مگر گستره کلمات لاتین حوزه بازاریابی چقدر هست؟!

گرچه در موردی شبیه به این ما تمام صداقتمونو به خرج دادیم و کپی برداری نکردیم، اما هرچه سعی بکنیم آنقدر تحقیق و پژوهش در رابطه با بازاریابی این گروه تولیدی انجام شده که اصولا به نظر من هر جمله ای مطرح کنیم، میشه شبیه به اون رو در یکی از تحقیقات بازاریابی این شرکت پیدا کرد و ناخواسته در دام تقلب علمی  Plagiarism و بالا بودن ضریب تشابه در سیستم های همانندجویی دانشگاه های خارجی خواهیم افتاد!!!

نتیجه اخلاقی: در انتخاب مطالعه موردی خیلی دقیق باشید و شرکت هایی رو انتخاب نکنید که تحقیقات حوزه پژوهش شما در اونها خیلی کار شده باشه؛ هرچه قلمرو موضوعی و مطالعه موردی دارای بدعت و نوآوری بیشتر باشد، اعتبار علمی هم متعالی خواهد بود.

روابط منطقی بین بیان مسئله، پیشینه، اهداف، سوالات و فرضیات تحقیق

سعی کنیم بیان مسئله تحقیق، پیشینه و سوابق، سوالات و اهداف و فرضیات پروپوزال رو طوری بنویسیم که یک رابطه منطقی بین شون باشه.

بیان مسئله در پروپوزال

بیان مسئله واقعا باید بیان مسئله باشه؛ اینکه صرفا بیایم و درباره موضوع پایان نامه تعریفات و توضیحاتی رو بیان کنیم دردی دوا نمیشه. برای مثال تو نوشتن بیان مسئله میتونیم به چند نمونه ایده ساده اما اثربخش توجه کنیم:

الف) نیازی که این موضوع تحقیق در جامعه حس میشه

ب) علتی که این موضوع انتخاب شده

ج) نکات ضعفی که در حوزه موضوع پروپوزال وجود داره؛ برای مثال در یک نمونه پروپوزال دکتری معماری؛ عدم توجه به مرمت بافت های تاریخی شهرهای دور از پایتخت

د) تهدیداتی که هم اکنون مسئله و موضوع پایان نامه ما باهش مواجه هست؛ برای مثال اینکه افزایش بی رویه قیمت ارز در روزهای اخیر تاثیر مخرب مالی در دراز مدت بر عملکرد مطالعه موردی ما که مثلا بانک ها باشن میزاره و بانکداری تا چه اندازه از این آسیب میبینه

ذ) راه حل های پیشنهادی از منظر قوت محیط داخلی؛ برای نمونه توانمندی های هوش تجاری کارکنان سازمان چطور میتونه توان رقابتی شرکت رو افزایش بده. با وجودیکه شرکت از نظر رقابت پذیری در وضع بدی هست. این مسئله و روش حل مفروض اون رویکردی هست که ما از درون به بیرون داریم و از نقاط قوت داخلی به جنگ تهدیدات خارجی سازمان میریم.

ر) مفروض های ما برای حل مسئله داخلی سازمان یا جامعه مورد مطالعه با تمرکز بر فرصت هایی که در بیرون از سازمان داریم؛ یه وقتی هست ما داخل جامعه مون برای مثال و نمونه ما داریم یه پروپوزال برای دکتری مدیریت آموزشی مینویسیم، جامعه آماری مونم دانش آموزان هستن که در یادگیری ضعف دارن، حالا پیشنهاد مفروض ما در موضوع پروپوزال رساله دکتری مون حل این مسئله با تکیه بر توان مشارکتی اولیای دانش آموزان هست و یه طرح جامع سودآور متقابل هم واسه دانش آموزان و اولیا داریم. مثال ما نشون میده حداقل فرصت های بیرونی و خارجی برای تقابل با ضعف دانش آموزان مدرسه وجود داره؛ استراتژی ای که برای حل ضعف درسی دانش آموزان با تاکید بر فرصت توان علمی اولیا داریم میتونه به ضعف داخلی مون پوشش ارتقایی بده.

طراحی مدل مفهومی پیشنهادی پروپوزال تحقیق

دوستانی که میخواید دکتری پذیرش بگیرید و اپلای کنید، وآویلا اگه به مدل تحقیق در پروپوزال پیشنهادی تون کم توجهی کنین! من همیشه در پایگاه دانش سایت پی اچ دی پروپوزال و مشاوره های مختلفی که برای نوشتن پروپوزال دوره دکتری PHD و دوره DBA برگزار میکنم تاکید دارم که مدل رو خیلی جدی بگیرین! مدل ما باید اکتیو و داینامیک باشه!!!!!!! یعنی طوری مدیریت بشه که ارکان، جنبه ها، ابعاد و متغیرهاش عصاره کل پروپوزال بشه؛ مدل پروپوزال، نقشه استراتژیک انجام رساله هم خواهد بود که بعد تو نگارش فصول رساله باید اکسترکت بشه. تو طراحی مدل مفهومی پروپوزال که قرار باشه برای اپلای، گرفتن فاند و بورسیه یه سری نکات رو در نظر بگیریم؛ مدل مفهومی، نقشه معماری و سازه عمرانی ساخت پایان نامه است که بخصوص تو مراحل نوشتن محتوای فصل دوم پایان نامه چه کارشناسی ارشد و چه دکتری نقش اساسی داره و هر چه روایی و اعتبار اون بالاتر باشه، مثل برق شما رو به خانه کیفیت نزدیک میکنه

رعایت سلیقه، ذوق، ابتکار و نوآوری در طراحی پروپوزال

رعایت یه خورده ذوق و سلیقه تو نوشتن، تو طرح ریزی کردن و چیدمان بخش های پروپوزال شاید در ظاهر اهمیت نداشته باشه اما همین ارزش کار و پروپوزال رو بیشتر میکنه. شما کلی زحمت میکشید، منابع رو آماده میکنید اما آخر سر موقع رفرنس نویسی، منابع رو به ترتیب حروف الفبا قرار نمیدید. یا پیشینه ها رو شلم شوربا میریزید تو هم. چه بهتر اینکه همه چیز رو با نظم قرار بدید؛ برای مثال پیشینه و سابقه تحقیق رو به کتابها، مقالات ISI، مقالات کنفرانس های بین المللی، گزارش ها و استانداردها تقسیم بندی کنید و به ترتیب سال داخل هر قسمت ردیف بندی کنید. انتخاب فونت و شماره گذاری مطالب رو با وسواس انجام بدید.

در نهایت اینکه نکات زیادی رو میشه در پروپوزالی که برای اپلای و گرفتن فاند و بورسیه نوشته میشه رعایت کرد، اگه نیاز به همراهی و مشاوره بیشتر در نگارش پروپوزال و انجام یک طرح پیشنهادی دقیق و اصولی داشتید با پی اچ دی پروپوزال تماس بگیرید.

انتخاب موضوع پروپوزال دکتری و نوشتن رساله دکتری

موضوع و عنوانی که برای پروپوزال پیشنهادی دکتری انتخاب میکنید طوری باشه که در صورت پذیرش پروپوزال بتونید رساله و فصول پایان نامه دکتری رو پیش ببرید. موضوع رو در سطح خیلی وسیع انتخاب نکنید که مثلا بخواید سیاست های اجرایی یا استراتژی های بازاریابی یه کشور رو برنامه ریزی کنید؛ که این یه امر محاله و نیاز به یه تیم ۱۰۰ نفره داره که ۳ سال کار کنن و استراتژیست باشن نه یه پایان نامه دکتری که قراره تو یکی دو سال کار بشه. در موضوعات انتخابی برای پایان نامه و رساله دوره های دکتری DBA توجه کنید که انتظارات از شما خیلی کمتر هست و تنها یک درجه فراتر از پایان نامه دوره کارشناسی ارشد هست.

گوش دادن این مطلب در بخش روای دانش

ارتباط موضوع پروپوزال دکتری با عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد

دوستان چه بهتر که پروپوزال دکتری اپلای دنباله و زنجیره ای متصل به زمینه پروپوزال کارشناسی ارشد شما باشه، با سابقه کاری و شغلی شما در ارتباط باشه. گاهی مواردی مثل این میتونی برتری های جزئی ایجاد کنه و شما رو یک محقق جلوه بده که در پی بررسی و پژوهش درباره موضوعی هست و این کار رو از کارشناسی ارشد شروع کرده و قصد دارید در دوره دکتری هم ادامه دهید. در پایان، بهتر است برای نوشتن Research proposal اپلای از یک مشاور کمک بگیرید.

موضوع پروپوزال اپلای در راستای عناوین دانشگاه پذیرنده

اگه موضوع ما در راستای اوتلاین های دانشگاه پذیرنده نباشه، اساسا نوشتن پروپوزال و مکاتبه برای اپلای با دانشگاه کلا بی فایده است. دانشگاه های خارجی مثل ایتالیا، استرالیا، اوکراین، سوئد و نروژ همه در وب سایت و پنل پذیرش شان تم اصلی و عناوین رو در دسته های موضوعی مشخص میکنن.

مشاوره مراحل نگارش پروپوزال دکتری اپلای

هم اکنون پی اچ دی پروپوزال با همکاری جمع کثیری از اساتید که خود دانشجوی دانشگاه های خارجی مثل کانادا، انگلستان، آلمان و ایتالیا بوده اند و با مراحل نگارش پروپوزال اپلای آشنا بوده و مراحل اخذ اسکالرشیپ را سپری کرده اند، آماده راهنمایی شما متقاضی گرامی برای نوشتن ریسرچ پروپوزال اپلای است. در صورت وجود هرگونه نیازی برای راهنمایی بیشتر میتوانید از طریق واتساپ سوال خود را مطرح نموده و توضیحات و رهنمودهای صوتی آموزشی زنده دریافت کنید. رشته های تحت پوشش PhD proposal در زمینه نگارش پروپوزال دکتری و اپلای آسان (Easy apply)