Phd-proposal

پروپوزال دکتری از ارائه تا دفاع و تایید

گپی دوستانه درباره نوشتن پروپوزال دکتری و DBA انجام و پایان، ارائه و دفاع و تایید خوب.

نوشتن پروپوزال دکتری مدیریت

نوشتن پروپوزال تنها یه قدم اولیه است. ما در مقطع دکتری اساسا نمیتونیم منتظر باشیم با یکبار نوشتن پروپوزال تاییدیه رو بگیریم و بریم سراغ رساله. گرچه پروپوزال های کارشناسی ارشد ممکنه در مرحله ارائه اولیه تایید بشن و بخش های مختلف مثل فرضیه ها، مدل مفهومی، روش تحقیق و بیان مسئله بدون تغییر مورد تایید قرار بگیرن اما باید بدونیم که برای مثال و نمونه یه پروپوزالی که برای دوره دکتری یا حتی دوره DBA تکمیل شده رو هیچ وقت فکر نکنیم که با یه بار ارائه تایید میشه.

پروپوزال دکتری از ارائه تا دفاع و تایید

تکمیل پروپوزال دکتری زمان میبره و دوره پژوهشی لازم داره، جدا از اینکه منابع بکار رفته در پروپوزال دکتری باید متفاوت و از جنس دیگه ای باشن به لحاظ کیفیت، باید توجه داشت که دیدگاه تفسیری در نوشتن پروپوزال دوره دکتری خیلی مهمه تا بشه ارائه خوبی داشت و دفاع و تایید خوبی را بدست آورد.

مثلا وقتی ما در یه پروپوزال دکتری مدیریت به مبحث استراتژی های بازاریابی میپردازیم، دیدگاه خودمون هم قابل تامل و بررسی هست، ما به عنوان دانشجوی دوره دکتری مجاز به دخل و تصرف در ایده ها هستیم.

در این مسیر، ذکر ایده ها، تئوری ها و چارچوب نظری همخوان با نظریه ما هم میتونه نقش موید و همراه ایجاد کنه

توجه به نکات ریز در نگارش پروپوزال دکتری میتونه مزیت و برتری جزئی ایجاد کنه، وقتی مثلا به عنوان محقق دوره دکتری بخشی از بیان مسئله رو ذکر میکنیم و بجای یک شاهد (Evidence) به چند مورد منبع شاهد میپردازیم، نشانگر عمق واقعی مطالعات ماست مثلا: (صادقی، رضوی، تاجیک، ۱۳۹۷) / ( صادقی، ۱۳۹۷، رضوی، ۱۳۹۰، احمدی، ۱۳۹۳ و روستا، ۱۳۹۱).

دوستان برای یک ارائه خوب و گرفتن تایید و در پایان دفاع زیبا از پروپوزال دکتری باید تنها زحمت کشید. نوشتن یه پروپوزال دکتری و تکمیل بندهای اون باید وقت گذاشت. منابع رو مطالعه کرد. این پندار رو دور بیاندازیم که بشود با یک بار ارائه، تایید گرفت و دفاع کرد. همیشه نقطه نظراتی هست مهم این است که نا امید نشویم و از کامنتها برای تکمیل بهتر و بیشتر و آماده ساختن پروپوزال برای تایید و دفاع تلاش کنیم.

از همان ابتدا که کار انجام پروپوزال دکتری رو شروع میکنیم باید دیدگاه کل نگر داشته باشیم. به هر بخش ماهیت جزء را قائل باشیم اما معنای اجزا رو در قالب کل ادراک کنیم.

یک هفته برای نوشتن بیان مسئله وقت صرف کنیم. شاید بیان مسئله ما در ابتدا ۷ صفحه بشه، ما اضافات را به مرور حذف میکنیم و بر غلظت یا غنای مفاهیم و بار کلمات اضافه میکنیم. تا میتوانیم نظرات و چارچوب نظری تئوری پردازان را در مسیر موضوع خودمون پیدا میکنیم و به عنوان شاهد مدعای مان مطرح میکنیم.

جای طرح سوال، دغدغه ها، مجهولات و مبهم ها را به درستی در نظر میگیریم. روابط بین متغیرها را بخوبی درک میکنیم و ماحصل را در بیان مسئله مطرح میکنیم.

اما آغاز راه است و ما باید تمام روابطی که با احتیاط و شرط عقل و نظریات صاحبنظران در بخش بیان مسئله پروپوزال مطرح کردیم، به قالب های دیگر هم مطرح کنیم. همین روابط رو به شکل فرضیات، سوالات، اهداف و نیز در پایان به شکل مدل مفهومی نیز مطرح کنیم.

به نظر من، حد اعلای زنجیره روابط بین بیان مسئله و این بخشای دیگه، صرفا در وجود رد پای روابط خلاصه میشه

چه بهتر اینکه ما حالت مترادف معنایی فرضیات را در خود بیان مسئله پروپوزال هم داشته باشیم

چه خوب اینکه روابطی که در مسئله و سوالات و فرضیه های پروپوزال مطرح کردیم، با ذکر شماره در مدل مفهومی ذکر بشه و هر چه شفاف تر عمل کنیم

وقتی مجموعه قدم ها را با ظرافت برداشتیم و پروپوزال را از حالت خام به حالت جوانه زده رسوندیم، میتونیم نظر اساتید رو هم جویا بشیم

چه بهتر اینکه هایلایت منابع بکار رفته رو به اساتید نشون بدیم

دوستان عزیزی که در پی اچ دی پروپوزال همراه ما هستید، توجه داشته باشید که خوندن یه مقاله ISI لاتین ۲۰۱۸ -۲۰۱۹ اگه کمی مهارت زبان انگلیسی داشته باشیم نهایتا ۱ ساعت وقت ما رو نمیگیره و ادراکی که از اون که ما میتونیم در یه پاراگراف یا دو خطر مطرح کنیم و منبع apa بهش بدیم میتونه پرستیژ پروپوزال دکتری مدیریت ما رو افزایش بده چه بسا وقتی این پروپوزال برای پذیرش اپلای، گرفتن فاند و گرانت هم نوشته میشه همین مسائل براش صدق میکنه

به نظر من دوره دکتری دوره پرستیژ هست، یادم نمیره قدیما یه دوستی برای مصاحبه دکتری رفته بود و جیبش ورقلمبیده بود و فاقد ظاهر یک دکتری بود و ایراد گرفته بودن .. 🙂

ما با مطالعه مقالات ISI حالا توی چند تا یه ساعت، هم سطح و پرستیژ پروپوزال را بالا میبریم و هم سواد رو

پروپوزالی که ۳۰ تا منبع ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ پاش خورده رو نمیدونم که میتونه رد کنه! لااقل من سراغ ندارم. البته حبوبات مهمه ولی باید خوب لعاب بگیره 🙂 یعنی غنای مفاهیم و روابط رو هم با کاربرد منابع ارزشمند بیشتر کنیم..

یه چیز دیگه ای که تو نوشتن پروپوزال دکتری که ما بیشتر تمرکزمون توی پی اچ دی پروپوزال روی پروپوزال های دوره دکتری رشته گرایش های مدیریت و مهندسی صنایع هست بصورت تخصصی و آموزش ها مون هم بیشتر بر این رشته گرایش ها استوار هست، اینه که مدل مفهومی رو دریابید!!!

مدل تو پروپوزال دکتری ما نقش نگین تو انگشتر رو داره، مدل رو الکی نگیرین دوستان، من خودم برای نوشتن پروپوزال دوره دکتری خود اومدم و یه هفته فقط مدل ها رو نگاه کردم، تو مقالات ISI دنبال مقالاتی که گشتم که نام و نشان داشته باشن ایمپکت فکتور بالا یا همون ضریب تاثیر خوب داشته باشن و مدل داشته باشن. آری با مطالعه و تماشای ۵۰ تا مدل یه دانشجوی دوره دکتری بعیده که نتونه مدل مفهومی تکی برای پایان نامه و رساله ش طراحی کنه

عزیز جان خودت را وقف مدل کن. اساتید معمولا ۹۰ درصد ایراد هایی که میگیرن درسته، من به دوستان زیادی مشاوره دادم برای رفع اشکال و ویرایش پروپوزالشون و دیدم که گاهی صرفا مطلب کنار هم گذاشتن و پروپوزال نوشتن، این دیگه پروپوزال نیست و بدیهیه که هر فردی این رو ببینه عصبانی میشه و ….

دست آخر اینکه اون چیزی رو در پروپوزال بنویسیم که فردا روز بتونیم ازش در انجام رساله و پایان نامه دکتری مون هم دفاع کنیم.. صرفا با گنده گویی و کلاس گذاشتن با نام بردن از نرم افزارهای رنگ و وارنگ نمیشه پروپوزال و پایان نامه رو انجام داد..

در ادامه با ما همراه باشید .. ما پی اچ دی پروپوزال هستیم

ارزیابی کیفیت محتوا

پیشنهاد پی اچ دی پروپوزال برای شما: