پی اچ دی پروپوزال
مشاوره پروپوزال و پایان نامه دکتری مدیریت

چگونه فصل اول پایان نامه را بنویسیم

انجام پایان نامه؛ نوشتن فصل اول پایان نامه کارشناسی ارشد

( لینک دانلود رایگان یک نمونه فصل اول پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت )

بعد از اینکه طرح تحقیق یا پروپوزال توسط مسئولین مربوطه مورد تایید قرار گرفت، دانشجو مجاز خواهد بود رسماً کار تحقیق و پایان نامه خود را آغاز کند و گامهای تعریف شده در فرآیند تحقیق را یکی پس از دیگری بردارد. پس از انجام عملیات لازم در مراحل مختلف تحقیق، (رویکرد تدوینی) فعالیتهای تدوین و تنظیم برای نگارش پایان نامه آغاز می شود. (رویکرد تدوینی). قبل از هر چیز پژوهشگر باید فصل اول را بر اساس مندرجات «طرح اولیه تحقیق» مصوب، تنظیم مجدد نماید و در موارد لازم آنها را با توجه به اطلاعاتی که در فرآیند تحقیق به دست آورده است بطور گسترده تر شرح نماید. پژوهشگر باید به این نکته توجه داشته باشد که نباید موارد مشترک بین «طرح تحقیق مصوب» توسط مسئولین و «فصل اول» با هم اختلاف داشته باشند[۱] مثلا نباید جامعه آماری، روش تحقیق، فرضیه ها … در فصل اول تغییر کرده باشند و چیزی جدای از آنچه باشد که شورای تحصیلات تکمیلی تصویب کرده است.

چگونه فصل اول پایان نامه را بنویسیم

معمولا در فصل اول هر پایان نامه، تلاش می شود ارکان کلی و اساسی به طور مختصر آورده شود. این ارکان در واقع، ایجاد کننده چشم اندازی هستند که به خواننده نشان می دهند که محتوای این رساله چه می باشد. دانشجو در طول فرآیند پایان نامه نویسی دو بار بندهای ۱۶ گانه[۲] را ارائه می دهد.

 اول: برای تصویب

هنگامی که برای تصویب طرح تحقیق خود نیاز دارد اطلاعات لازم را به استادان و مسئولان مربوطه ارائه کند.

دوم: برای تدوین

پس از تصویب طرح تحقیق و انجام عملیات لازم (پایان رویکرد فرآیندی) برای تدوین نهایی، پژوهشگر فصلی را با عنوان «فصل اول (طرح تحقیق/کلیات)» تهیه می کند که در واقع شکل تکامل یافته همان طرح تحقیق اولیه ای است که برای تصویب ارائه کرده است.

 

————————————-

[۱]البته در برخی از مراکز آموزش عالی، تدابیری اندیشیده شده تا در صورت تمایل، دانشجو بتواند بعد از تصویب طرح تحقیق، مواردی را بازنگری و تغییر دهد.

[۲]در برخی از چارچوبهای (فرمتهای) پیشنهادی برای تهیه طرح تحقیق اولیه جهت تصویب از بندهای شانزده گانه فصل اول تعدادی حذف، و یا با عناوین و ترتیبات دیگری مطرح شده اند.