پی اچ دی پروپوزال
اپلای دکتری

۶ نکته کلیدی تهیه پروپوزال ارشد و دکتری

تهیه پروپوزال کاری ساده اما پر نکته؛ فرآیند تکمیل و تهیه پروپوزال کارشناسی ارشد وقتی با رعایت اصول و نکته های کلیدی همراه شود ،کاری بسیار لذت بخش میشود. پروپوزال نویسی بخش از تحقیقات علمی و عملیاتی در طول دوره دانشگاه است که غالبا بخاطر ناآشنایی با روش تکمیل بخش های مختلف، با سختی های همراه میشود. در این بخش از سری آموزش های مربوط به تهیه پروپوزال و پروپوزال نویسی، به بیان ۶ نکته کلیدی تهیه پروپوزال میپردازیم:

نکته کلیدی شماره ۱) تهیه پروپوزال: منابع و مقالات مربوط به انجام پروپوزال

تهیه پروپوزال هم مانند تهیه غذا نیاز به مواد اولیه و ترکیباتی دارد که باید از پیش آماده شود؛ لذا قبل از شروع به نگارش پروپوزال، حتما منابع کافی از جمله مقالات فارسی و انگلیسی، مقالات ترجمه شده، ایبوک ها، پیشینه تحقیقات داخلی و خارجی و مانند آن را آماده کنید.

نکته کلیدی شماره ۲) تهیه پروپوزال: دانلود و مرور مطالب نمونه پروپوزال های آماده

یکی از نکته های بسیار مفید در تهیه پروپوزال، یافتن یک یا چند نمونه پروپوزال مشابه و بررسی روش های نگارش و نوشته شدن قسمت های مختلف پروپوزال است.

نکته کلیدی شماره ۳) تهیه پروپوزال: منابع جدید استفاده کنید

در فرآیند تهیه پروپوزال سعی کنید تا میتوانید از منابع جدید و به روز استفاده کنید. منابع جدید، هم با تحقیقات جدید همخوان است و هم جنبه نو بودن به تحقیقات علمی شما میبخشد.

نکته کلیدی شماره ۴) تهیه پروپوزال: فقط از مقالات استفاده نکنید!

اغلب میبینیم که پروپوزال های کارشناسی ارشد در دانشگاه های مختلف و رشته های مختلف، تنها از مقالات آن هم مقالات فارسی استفاده میکنند. سعی کنید در فهرست منابع خود بصورت بخش بندی شده از ایبوک ها یا کتابهای الکترونیک PDF یا DOC، گزارش های علمی منتشر شده در رابطه با موضوع پروپوزال پایان نامه، پایان نامه های خارجی و حتی از پرسشنامه های استاندارد یا محقق ساخته ای که در تحقیقات مشابه کار شما بکار رفته اند بهره مند شوید. پرسشنامه ها از این نظر که گزیده ای از محتوای قسمت های مختلف پایان نامه محسوب میشود حاوی نکته های کلیدی پرباری هستند.

نکته کلیدی شماره ۵) تهیه پروپوزال: کپی نکنید.

کپی برداری یا همان کپی پیست رایج یعنی اقتباس بخش بزرگی از تحقیقات دیگران حال این تحقیقات میتواند پایان نامه فارسی، پایان نامه انگلیسی یا هر زبان دیگری، متن مقالات فارسی و انگلیسی، پرسشنامه دیگران، گزارش های دیگر تحقیقات علمی و یا متن کامل و آماده پروپوزال دیگران باشد. ما اجازه نداریم بخش زیادی از پروپوزال یا نوشته های دیگران را بصورت عمده کپی کنیم! و این خارج از اصول اخلاقی است. همچنین اعتبار تحقیق ما را هم کاهش میدهد. حتی اگر نام نویسنده هم در انتهای آن درج شود باز هم از نظر اصول روش تحقیق، این کار جایز نیست؛ بله اقتباس باید به میزانی کمتر از نیم پاراگراف و با دخیل ساختن ادبیات نوشتاری شخصی صورت گیرد.

نکته کلیدی شماره ۶) تهیه پروپوزال: از نمونه متن های غنی برای تکمیل پروپوزال کمک بگیرید.

متن های نوشتاری فول تکست مانند پایان نامه های خارجی و انگلیسی، پایان نامه های فارسی که در قفسه کتابخانه های دانشگاه ها در دسترس است، نمونه پروپوزال های دفاع شده در دانشگاه های آزاد و سراسری و بخصوص محتوای فصل دوم پایان نامه ها چه ارشد و چه دکتری منبع خوبی برای مطالعه و بسط تحقیق بشمار می آیند. البته بدین معنی نیست که ما عینا گرته برداری کنیم. مثلا از دیدگاه پی اچ دی پروپوزال جنبه آموزشی موجود در یک نمونه فصل دوم پایان نامه که مشخصا به ادبیات و پیشینه داخلی و خارجی تحقیق پرداخته و شکاف پژوهشی مربوط به آن را از دیدگاه نظری یا تئوریک بررسی کرده، بسیار بالاست. بطوریکه ادراک ذهنی عمیقی برای نوشتن بیان مسئله تحقیق در پروپوزال فرآهم میکند.

ارزیابی کیفیت محتوا

پیشنهاد پی اچ دی پروپوزال برای شما: