Phd-proposal

ویرایش پروپوزال دکتری مدیریت چطور

چگونه بخش های مختلف یک پروپوزال دکتری مدیریت را ادیت و ویرایش کنیم

برای نوشتن پروپوزال از کجا شروع کنم، سپس چطور ویرایش کنم؟

نحوه نوشتن پروپوزال دکتری، جدا از اینکه به اسلوب ها، مکاتب و نظریه وابستگی زیادی دارد، به سلایق و ایده های درون دانشگاهی نیز وابسته است؛ که درک آن پیمودن نیمی از مسیر نوشتن پروپوزال دکترا است. در این صفحه از سایت پی اچ دی پروپوزال قصد داریم به مرور برخی کامنت های رایج برای ادیت و ویرایش یک پروپوزال دوره دکتری بپردازیم تا شما دانشجوی عزیز با مرور این چند نمونه دستور اصلاحی، پروژه دکتری بهتری ارائه دهید.

خب ما بیان مسئله رو مینویسیم، پیشینه جدید و مرتبط آماده میکنیم، سوالات یا فرضیه ها رو مرتبط و یکپارچه طراحی میکنیم و پروپوزال را تکمیل میکنیم و ارائه میدیم اما این به معنای اتمام پروپوزال نیست، معمولا پروپوزال دکتری مدیریت و یا هر رشته دیگری کامنتها و ایراداتی دارد که نیاز به ویرایش دارد. با نگاهی به اشکالاتی که به پروپوزال های مقطع دکتری گرفته میشود به روشنی میتوان دریافت که اساتید اهمیت خاصی بر بخش های مختلف پروپوزال قائل هستند. آنچه پی اچ دی پروپوزال طی سالها همراهی و مشاوره اختصاصی با دانشجویان دکتری در کلاس های مختلف داشته است نشان میدهد که یک پروپوزال دکتری را میتوان از آیتم های زیر مورد ایراد و اشکال قرار داد:

اشکالات و ایرادات احتمالی بیان مسئله در پروپوزال دکتری مدیریت

پروپوزال نویسی به زبان ساده برای دوره دکترا این است که شما تلفیقی از منابع، ایده ها و مدل ها را در قالب سیال فکر و اندیشه خودتان و با تکیه بر کرانه های روش تحقیق و متدولوژی پیشرفته دوره دکتری اجرایی کنید.

ـ بیان مسئله در ابتدا فقط شرح موضوع است نه بیان خود مسئله

ـ دغدغه های موضوع نباید در ابتدای بیان مسئله مطرح شود.

ـ برای تبیین مسئله باید به یک یا چند تئوری یا مکتب مرتبط در بخش بیان مسئله اشاره کنید و بین رویکرد مسئله و آن نظریه پیوند ایجاد کنید.

ـ مجهول ها و کاستی ها را نباید در ابتدای بیان مسئله مطرح میکردید.

پروپوزال نویسی به زبان ساده برای دوره دکترا این است که شما تلفیقی از منابع، ایده ها و مدل ها را در قالب سیال فکر و اندیشه خودتان و با تکیه بر کرانه های روش تحقیق و متدولوژی پیشرفته دوره دکتری اجرایی کنید.

phd - proposal پی اچ دی پروپوزال

مشکلات پیشینه و سابقه داخلی و خارجی تحقیق

ـ در پیشینه یک پروپوزال دکتری مدیریت فقط شرح کارهای گذشته و بیان یافته ها کافی نیست.

ـ پیشینه و سوابق پروپوزال شما باید تحلیلی باشد؛ یعنی گپ تحقیقاتی بین هر پیشینه را با پیشینه دیگر مقایسه، تطبیق و بررسی و تحلیل کنید؛ به عنوان یک دانشجوی دوره دکتری مدیریت

ـ به عنوان یک دانشجوی دوره دکتری غایت اهتمام شما باید این باشد که مدل ها را مرور کنید. چه بسا اینکه قصدتان از انجام این رساله دکتری رشته مدیریت طراحی مدل و دستیابی به مدل است؛ لذا شما باید درک جامعی از مدل های طراحی شده در تحقیقات و پژوهش های معتبر مرتبط داشته باشید و پس از مرور آنها به مدل خودتان برسید و ذکر کنید که این مدل چرا و چگونه بدست آمده؛ حال منظور این نیست که تمام این فرآیند را باید در مرور پیشینه پروپوزال دکتری انجام بدهید، بلکه بصورت یکپارچه باید قسمتی در این بخش و قسمتی نیز در بخش روش تحقیق که مبحث مدل و متدولوژی را بحث میکنید ارائه دهید.

کامنت ویرایش فرضیات، سوالات و اهداف پروپوزال دکتری

ـ بدون اینکه قبلا متغیرها را در بیان مسئله شکافته باشید نمیتوانید یکهو به بیان آن در قسمت سوالات، فرضیات و اهداف بپردازید.

ـ در پروپوزال دکتری و روش های تحقیق انتخابی، اغلب ذکر سوالات کفایت میکند.

ـ سوالات پروپوزال دوره دکتری مدیریت را بصورت کلی، بدیهی، پیش پا افتاده و از پیش معلوم شده مطرح نکنید.

ـ سوالات شما بصورت همگرا باید یک رویه و یک دسته اهداف یکپارچه را دنبال کنند؛ واگرا نباشید.

ـ اهداف را با سوالات تحقیق همخوان و هم راستا مطرح کنید.

ـ سوالات شما طوری است که فقط جنبه شعار دارد و در عمل معلوم نیست چطور می خواهید اینها را بسنجید و ابزارتان برای سنجش چیست!!

ـ سوالاتی که مطرح کرده اید خوب است اما ارتباطی به موضوع تحقیق شما ندارد.

ـ روابط مولفه ها را در سوالات و اهداف روشن کنید.

ـ برای اینکه بدانیم چگونه پروپوزال دکتری بنویسیم باید حداقل یک کتاب روش تحقیق را کامل خوانده باشیم و مسلط ..

ـ وقتی به نوشتن پروپوزال و طرح سوالات آن میپردازید به اجرای تحقیق و فصل های پایان نامه آن هم توجه داشته باشید قدمهای شما خیلی بزرگ است

کامنت اصلاح و تغییرات در مدل پیشنهادی اولیه پروپوزال دکتری مدیریت

ـ تفاوت مدل پروپوزال شما با مدل های دیگر در چیست؟!

ـ نحوه ترسیم مدل مفهومی تحقیق شما برگرفته از چه منبع، مکتب، نظریه یا الگویی است؛ لطفا توضیح دهید.

ـ برای طراحی مدل مفهومی شماتیک حتما اولویت در جهت دهی مولفه ها را با شماره گذاری مشخص کنید.

ـ برای بهبود طراحی مدل تان چند نمونه مقاله ISI با مدل مفهومی مطالعه کنید.

ـ مدل مفهومی در پژوهشی کیفی شما مبتنی بر چیست؟

این مطلب را گوش بده

ارزیابی کیفیت محتوا

پیشنهاد پی اچ دی پروپوزال برای شما: