پی اچ دی پروپوزال
مشاوره پروپوزال و پایان نامه دکتری مدیریت

روش نوشتن پیشینه تحقیق

سابقه انجام پژوهش یا ادبیات و پیشینه تحقیق (به انگلیسی Literature Review) در پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری و نیز در فصل دوم پایان نامه به این منظور نوشته میشود که یک دیدگاه نظری درباره سوابق موضوع تحقیق فراهم کند. پیشینه تحقیق همچنین برای پیشگیری از انجام تحقیقات مشابه است. در پاسخ به اینکه پیشینه تحقیق را چگونه بنویسیم باید بیان کرد، پی اچ دی پروپوزال نکات کلیدی زیر را آماده کرده است:

ـ شناسایی پایگاه های علمی مقالات ISI ؛ که بتوانید موضوع خود را به لاتین جستجو کنید و مقالات مشابه را بیابید.

ـ شناسایی سایت های دانلود پایان نامه های خارجی مشابه؛ برای تطبیق و مقایسه موضوعی تحقیق با سوابقی از موضوع در پایان نامه های کشورهای دیگر؛ سایت پروکوئست نمونه مثال خوبی برای این مورد است. ممکن است دسترسی به سایت هایی مانند این از داخل دانشگاه راحت تر باشد و تسهیلات دانلود رایگان برای دانشجویان فراهم باشد. (البته نگران نباشید، در پی اچ دی پروپوزال شما میتوانید عنوان رساله یا مقاله ای که نیافتید ارائه داده و فایل کامل آن را آنلاین، سریع و رایگان دریافت کنید.

ـ چند نمونه پیشینه تحقیق را مرور کنید تا به روش جمله بندی و ساختار تهیه پیشینه پژوهش در پروپوزال و پایان نامه آشنا شوید. برای مثال به بخش دانلود نمونه مثال پیشینه تحقیق در پی اچ دی پروپوزال مراجعه کنید.

ـ مهمترین فاکتوری که در نوشتن پیشینه تحقیق باید در نظر داشته باشید، ذکر نام نویسنده، تاریخ، (عنوان پژوهش) و بیان روش تحقیق، یافته ها و نتایج بررسی های پژوهش است. همچنین میتوان خلاصه بخش هایی مانند آزمون ها و جامعه آماری را در یک خط مطرح کرد. اما پیشینه تحقیق نباید زیاد طولانی باشد.

ـ پیشینه تحقیق در خارج از کشور را جدی بگیرید. اساتید علاقه زیادی به این بخش دارند؛ بخصوص در بین مقالات ISI

ـ پیشینه و نمونه سوابق تحقیق Literature Review باید انعکاسی از متغیرها، شاخص ها و در نهایت، مبانی نظری تحقیق شما باشد

ـ همیشه جدیدترین سوابق مرتبط با پژوهش را انتخاب کنید که مطالعه موردی مشابه با صنعت مورد مطالعه شما داشته باشد. مثلا اگر تحقیق شما اعم از پایان نامه، پروپوزال یا مقاله به حوزه مدیریت بیمارستانی و عملکرد آموزش پزشکی مرتبط است، سابقه پژوهش هم مطالعه ای در حوزه بیمارستان و علوم پزشکی را بررسی کرده باشد. یا اگر در حال نوشتن پروپوزال دکتری مدیریت هستید، چه بهتر که سوابق شما در سطح رساله دکتری مدیریت باشد.

ـ در پایان بهتر است پیشینه، سوابق و مرور ادبیات تحقیق را بصورت خلاصه در جدولی وارد کنید که هایلایت مطالب برجسته را نشان دهد.

مقالات آموزشی مرتبط